7/05/2018

Spotkanie z pisarzami z Kaliningradu w Planecie 11

   W piątek 6 lipca zapraszamy do Planety 11 na spotkanie pod hasłem Z nieodległej zagranicy, które odbędzie się jako impreza towarzysząca Tygodnia Kultury Rosyjskiej w Olsztynie. Spotkanie będzie poświęcone prezentacji dorobku trzech pisarzy związanych z środowiskiem literackim Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego. Przedstawiona zostanie również sytuacja w jakiej rozwija się życie literackie u naszych sąsiadów oraz najważniejsze osiągnięcia środowiska literackiego Kaliningradu i jego miejsca w życiu kulturalnym Rosji. W spotkaniu udział wezmą:
   Borys Bartfeld - poeta, eseista, prozaik, ur. w 1956 r. w południowo-wschodniej części obwodu kaliningradzkiego. Absolwent Uniwersytetu w Kaliningradzie na wydziale Fizyki Teoretycznej, gdzie studiował pod kierunkiem Kazimierza Ławrynowicza. Autor sześciu książek poetyckich. Jego wiersze publikowane były także w przekładach na litewski, polski, niemiecki i łotewski. W 2016 roku opublikował szeroko komentowaną powieść historyczną "Powrót na Golgotę", w której splatają się wątki walk w Prusach Wschodnich w czasie dwóch wojen światowych. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich (przewodniczący oddziału kaliningradzkiego) i rosyjskiego oddziału PEN-Clubu.
   Igor Biełow - ur. 1975 r. w Leningradzie, poeta i tłumacz, absolwent Wydziału Prawa Państwowego Uniwersytetu im. Kanta w Kaliningradzie. Jako poeta śledzi związki literatury z jazzem. Autor ogromnej liczby przekładów z języków białoruskiego, polskiego i ukraińskiego, przy czym przekłada zarówno autorów współczesnych, jak i klasykę. Przez wiele lat pracował w redakcji "Nowej Polszy". Obecnie jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich i rosyjskiego oddziału PEN-Clubu.
   Oleg Głuszkin urodzony się w 1937 r. w Wielkich Łukach w Obwodzie Pskowskim. W 1960 roku ukończył Leningradzki Instytut Budowy Okrętów. Do Kaliningradu przeniesiony w 1960 roku, pracował w zakładzie „Jantar” oraz w zakładzie przetwórstwa rybnego. W 1990 roku został wybrany na przewodniczącego kaliningradzkiej organizacji pisarskiej. W 1991 roku założył czasopismo „Zachód Rosji” i był jego głównym redaktorem. Za wkład w rozwój kultury Obwodu Kaliningradzkiego oraz rozszerzanie kontaktów między Rosją a kulturą europejską uhonorowany Dyplomem Kanta (2000), laureat Artiady narodów Rosji. W 2004 roku nagrodzony złotym medalem „Za pożyteczne”. Uhonorowany nagrodą Natchnienie za tom opowiadań Drogi promów oraz nagrodą Uznanie za powieść Saul i Dawid. Członek Zarządu Regionalnej Organizacji Pisarzy Obwodu Kaliningradzkiego oraz Komitetu Wykonawczego Oddziału Kaliningradzkiego PEN-Centrum. Współprzewodniczący Związku Pisarzy Rosyjskich.
   Spotkanie poprowadzi Krzysztof D. Szatrawski, autor szeregu przekładów twórczości pisarzy kaliningradzkich. Organizatorami są oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Początek o godzinie 17.00. Zapraszamy.