4/22/2017

Nasze książki nominowane do Wawrzynu

   Wojewódzka Biblioteka Publiczna ogłosiła nominacje do Wawrzynu - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016. Wśród pięciu nominacji znalazły się dwie książki, które ukazały się w ubiegłym roku w serii Biblioteka Autorów Warmii i Mazur. Są to tom poezji Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej Cno oraz poetycka powieść Katarzyny Matwiejczuk Jura
   O książce Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej na oficjalnej stronie prezentującej nominacje do nagrody możemy przeczytać: 
   „Najnowszy tom poetki to cykl utworów mierzących się z ciężarem pamięci o tragicznej przeszłości kobiet na Wołyniu. Wiersze odkrywają ich dramatyczne przeżycia, które do tej pory, wyparte ze świadomości, skrywane były w zakamarkach pamięci. Doznane krzywdy i brak możliwości wyjawienia prawdy stały się piętnem na życiu kolejnych pokoleń. Chęć przebaczenia miesza się tu z potrzebą zakwestionowania porządku opartego na przemocy i niesprawiedliwości”.
   Książkę Jura Katarzyny Matwiejczuk organizatorzy rekomendują przypominając, że została nagrodzona w konkursie Olsztyński Debiut 2016:
   „Poetycka powieść młodej pisarki uznana przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Olsztynie za Debiut Roku 2016. Jura składa się z 22 obrazów z życia bohaterki Kiri: od mistycznego okresu dzieciństwa, przez decyzję o opuszczeniu rodzinnej Doliny i poszukiwaniu tajemniczego ukochanego o imieniu Jura, po wydarzenia będące konsekwencją dążenia do szczęścia. Tekst jest także poetyckim nawiązaniem do okresu jury, w którym w płytkim ciepłym morzu tworzyła się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowiąca tło opowieści”.
   Obydwie książki, podobnie jak nagrodzony Wawrzynem w ubiegłym roku tom Nieobecność Erwina Kruka ukazały się dzięki wsparciu Gminy Olsztyn w serii Biblioteka Autorów Warmii i Mazur. 
   W gronie nominacji do tegorocznego Wawrzynu znalazły się także książki Joanny Jax Saga von Becków, Ewy Kozłowskiej Krótkie historie oraz Wacława Radziwinowicza Crème de la Kreml : 172 opowieści o Rosji. Zachęcamy do udziału w głosowaniu na najlepszą książkę za pośrednictwem strony organizatora Nagrody Wawrzyn, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.