4/28/2016

Erwin Kruk Laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

   W środę, 27 kwietnia na konferencji prasowej Kapituła w składzie prof. Piotr Śliwiński, (przewodniczący), prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz prof. Szymon Wróbel, ogłosiła, że tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza został Erwin Kruk.
   Poznańska Nagroda Literacka ufundowana została przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisława Marciniaka. Przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach: Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 000 zł za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz Nagroda im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 000 zł za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia. Pierwszym Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza w 2015 r. został prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński.
   Życie jest czymś co warto opowiedzieć, a literatura jest tym językiem, w którym da się opowiedzieć najtrudniejsze doświadczenie. Przy wyborze zwycięzców kierowaliśmy się wartością artystyczną i intelektualną dzieł. Prognozowaliśmy ich wpływ na jakość literatury i duchowość odbiorców, powiedział we środę przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej prof. Piotr Śliwiński.
   Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Poznaniu 5 maja o godz. 14 w Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza - Aula Lubrańskiego.